بوتاکس چیست؟ همه چیز درمورد بوتاکس

بوتاکس چیست

بوتاکس چیست؟ پیش از هر چز باید اشاره کنیم که بوتاکس اگر به میزان صحیح مصرف شود به هیچ وجه مضر نیست و برای اهداف پزشکی بیش از 50 سال است که از این ماده استفاده می‌شود. بوتاکس فراورده‌ای از سم بوتولینوم است که منجر به غیرفعال کردن یا ریلکس کردن عضله‌های یک ناحیه می‌شوند و در درمان چین و چروک صورت که به دلیل افزایش سن و یا دلایل دیگر ایجاد شده است به کار می‌رود. بوتاکس برای کاهش چین و چروک‌های ناحیه‌های مختلفی مانند خط پیشانی، خط خنده، اطراف چشم، اطراف لب، گونه‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه همه چیز درمورد بوتاکس و تزریق بوتاکس که باید بدانید را با هم بررسی خواهیم کرد.

بوتاکس(Botox) چیست؟

بوتاکس چیست؟ همان طور که اشاره شد بوتاکس با نام تجاری سم بوتولینوم در واقع نوعی پروتئین نوروتاکسین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. باکتری کلستریدیوم بوتولینوم که بوتاکس را تولید می‌کند عامل ایجاد مسمومیت بوتولیسم است اما تاثیرات این ماده با توجه به میزان و نحوه تزریق آن متفاوت است و بوتاکس سمی نیست و منجر به مسمومیت نمی‌شود.

بوتاکس در علوم پزشکی بیش از 50 سال است که مورد استفاده قرارا می‌گیرد؛ اما 15 سال است که بوتاکس وارد صنعت زیبایی شده و این اتفاق منجر به معروفیت و محبوبیت این ماده شده است. از بوتاکس برای درمان اسپاسم گردن، بیماری‌های چشمی مانند اسپاسم یا انحراف چشم، میگرن، اختلالات حرکتی، ترشح مفرط بزاق و عرق، بی اختیاری ادرار و … استفاده می‌شود. در صنعت زیبایی نیز از بوتاکس برای درمان چین و چروک قسمت‌های مختلف صورت مانند چشم، پیشانی، اطراف لب، گونه‌ها و … استفاده می‌کنند.

تزریق بوتاکس

حال که از جواب سئوال بوتاکس چیست مطلع شدیم باید به مطالب دیگری شامل تزریق بوتاکس، زمان تزریق، مکان تزریق و … بپردازیم. تزریق بوتاکس در چند دقیقه و با بی حسی موضعی انجام می‌شود. سوزنی نازک به زیر چروک و در محل قرار گیری عضله‌ها وارد می‌شود و بوتاکس را به این قسمت تزریق می‌کند و باعث می‌شود عضله‌های این قسمت غیرفعال و ریلکس شوند. پیش از تزریق بوتاکس باید قسمت مورد نظر از هرگونه آلودگی ضدعفونی شود و سپس عملیات تزریق انجام شود.

تزریق بوتاکس باید در کلینیک‌های زیبایی و توسط پزشک متخصص انجام شود. با اینکه بوتاکس ماده‌ای سمی نیست اما نحوه و میزان تزریق آن اگر اشتباه باشد می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند پس یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که پیش از انجام بوتاکس باید به آن توجه کنید شناسایی پزشک متخصص و مناسب نیازهای شماست. دانستن همه چیز درمورد بوتاکس و تزریق آن به شما کمک می‌کند بهترین مکان را برای تزریق انتخاب کنید.

بوتاکس چیست

مکان تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس طبق FDA( سازمان غذا و دارو آمریکا) در سه محل خطوط دور چشم‌ها، خطوط اخم بین ابروها و خطوط پیشانی مورد تایید قرار گرفته است. از بوتاکس در درمان موارد دیگری بجز چین و چروک نیز استفاده می‌کنند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. بالا بردن و شکل دادن به ابرو، از بین بردن خطوط اطراف لب و شکل دادن به لب و نوک بینی، کم کردن عمق چانه و بهبود پوست پرتقالی از انواع مواردی است که بوتاکس در آن استفاده می‌شود.

در برخی از این موارد به‌جای استفاده از بوتاکس می‌توان از تزریق ژل نیز استفاده کرد. تفاوت ژل و بوتاکس در موارد مختلفی است ولی مهم‌‌تر از همه این است که بوتاکس منجر به غیرفعال شدن عضله‌های یک قسمت و ژل منجر به پر شدن چین و چروک‌های یک قسمت می‌شود.

در این مقاله به صورت مختصر به سئوال بوتاکس چیست و دیگر سئوال‌های موجود درمورد بوتاکس پاسخ دادیم. اگر می‌خواهید از همه چیز درمورد بوتاکس آگاه شوید بهتر است با مشاوران دکتر مسیحا صالحی نژاد در ارتباط باشید تا شما را به صورت تخصصی راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هفده =